Kas yra Babajus?. Barbarizmai bei įvairių žodžių paaiškinimai

Kas yra `Babajus`?


Babajus

Naudojamas Didziojoje Britanijoje.Pakistano,Indijos...ir dauguma sios spalvos,musulmonu religijos zmogystu.

Babajus

Musulmonas

Babajus

Didžiojoje Britanijoje atsiradęs lietuvių emigrantų vartojamas žodis, kuris pradžioje buvo naudojamas įvardinti žmones išskirtinai kilusius iš Pakistano, Indijos ir musulmoniškų šalių. Skirtingai nei kartais manoma, babajus nebūtinai reiškia musulmonų tikėjimą išpažįstantį asmenį.

Šiuo metu šis žodis išplito ir tarp Lietuvos lietuvių ir pastaruoju metu dažnai tiesiog naudojamas įvardinti visus tamsaus gymio žmones, kuriems būdinga tamsoka arba ruda oda bei tamsūs garbanoti ar tiesūs plaukai (tačiau juodaodžiai yra išimtis ir šiuo terminu neįvardijami). Tai reiškia, kad šiuo žodžiu neretai įvardijami tiek musulmonų šalių, Indijos bei Pakistano gyventojai, tiek tamsaus gymio albanai, turkai, italai, ispanai, čigonai ar net Kaukazo ir pietų Amerikos gyventojai.

Pats žodis "babajus" yra naudojamas tiek kaip neutralus apytikslės pietietiškos žmogaus kilmės įvardijimas, tiek kaip negatyvus paniekinantis žodis, priklausomai nuo konteksto.

Stereotipai*:

Stereotipinis babajus paprastai įsivaizduojamas kaip tamsaus gymio, vidutinio arba žemo ūgio musulmonas arba indas, kuris turi nuosavą parduotuvėlę arba dirba juodus darbus (arba gyvena iš socialo) ir linkęs atkakliai "kabinti" visas iš eilės baltaodes merginas (visų pirma lietuves ir lenkes), apiberiant jas komplimentų ir pagyrų lavina (tai tarp pietiečių kultūrų vyrų yra įprasta ir daroma kartais net dėl paprasčiausio pragmatiško noro "legalizuoti" savo gyvenimą ir laisvą judėjimą Europos Sąjungoje. Rytų europietės nėra prie to pripratusios, tad dažnai susižavi tokiu dėmesio rodymu. Britėms ir kitoms vakarų europietėms, toks perdėtas dėmesio rodymas mažiau daro įspūdį, nes jos prie tokio jų elgesio jau yra įpratusios ir nebūtinai tai laiko nuoširdžiu dėmesio rodymu, o neretai tiesiog paprasčiausiu įkyrumu). Taip pat vis dar gyvas stereotipas, kad "babajams" (musulmonams, pakistaniečiams, indams ir pan.) būdingas polinkis į apgavystes, nepatikimumą, suktumą, nenuoširdumą (vienokį šnekėjimą prie savo aplinkos žmonių ir kitokį prie tų, kuriuos jie nori kuo nors įtikinti ar gauti asmeninės naudos).

*P.s: stereotipai tėra stereotipai (jie nebūtinai atspindi realybę). Jie čia pateikiami tik dėl "edukacinių" tikslų.

Žodžio kilmė:

Tiksli žodžio "babajus" kilmė nėra aiški, bet greičiausiai kilo iš tarp indų, arabų ir pakistaniečių dažnai naudojamo žodžio "baba" (ir panašių šio žodžio variantų kaip "babu"), kuris reiškia tėvą. Taip pat Indijos, Pakistano ir musulmonų kultūrose naudojamas kaip pagarbus vietinių musulmonų ir indų religijų šventųjų titulas (pvz.: Satja Sai Baba, Ramdev Baba ir t.t.). Panašaus sąskambio žodžius tarp pakistaniečių ir panašios kilmės žmonių girdėdavo lietuvių imigrantai ir tai ilgainiui virto juos įvardinančiu terminu. Tai yra unikalus tik lietuviams būdingas žodis, tarp kitų tautybių žmonių šis terminas nėra paplitęs.

Babajus

vaiduoklis arba naminukas, daznai vaikams sakoma, kad issigastu

Panašus žodžiai

Suradai naują žodį ar frazę?
Pasidalink su visais
Perspėjimas: žodyne gali pasitaikyti nepadorių žodžių ar vertimų su daug keiksmažodžių.